Při příležitosti Světového dne pomočování nabídnou odborníci Vítkovické nemocnice speciální konzultace pro rodiče a jejich děti

25.5.2020

Hned po alergiích je nedobrovolné vyprazdňování močového měchýře během spánku druhým nejčastějším dlouhodobým problémem u dětí. „Počůrávání“ nijak neohrožuje fyzické zdraví dítěte, avšak způsobuje stres a vyvíjí značnou psychickou i sociální zátěž nejen na dítě, ale i na celou rodinu. I proto Vítkovická nemocnice, která je členem skupiny AGEL, nabídne až do konce června možnost konzultací v dětské nefrologické ambulanci i bez předchozího doporučení dětského lékaře.

„Je třeba zmínit, že pomočování do určitého věku dítěte je přirozený biologický jev. Pokud přetrvává déle, rodiče a jejich děti by se neměli bát ani stydět tento problém řešit. Pokud jsou problémy dlouhodobé, je to pro děti velmi stresující jev, který v nich vyvolává pocit hanby a strachu,“ uvádí MUDr. Jana Geržová z dětské nefrologické ambulance Vítkovické nemocnice v Ostravě.

Přetrvávají-li potíže s nočním pomočováním i po 5. roce dítěte, je vhodné vyhledat odborníky a tento problém řešit. Při příležitosti Světového dne pomočování, který letos připadá na 26. květen, nabídne Vítkovická nemocnice speciální konzultace až do 30. června 2020 v dětské nefrologické ambulanci. Ke konzultaci je potřeba se pouze telefonicky objednat na čísle 595 633 551 vždy v pracovní dny mezi 7. – 15. hodinou. Lékaři nefrologické ambulance poskytnou konzultace i bez doporučení praktického pediatra. Provedou bezbolestné vyšetření ledvin, močového měchýře a vyšetření moči.

Děti a rodiče budou také vybaveny edukačními materiály. „Rodiče budou moci v případě zájmu své děti objednat k dalšímu vyšetření. Na základě zavedených režimových opatření a diagnostického dotazníku o příjmu tekutin a močení vedeném po dobu dvou dní následně zvolíme nejvhodnější postup léčby,“ doplňuje lékařka Jana Geržová.

Dětské oddělení ve Vítkovické nemocnici v Ostravě ročně ošetří 1700 dětí s nemocemi močového ústrojí a ledvin. U více než tří set z těchto pacientů se jedná o diagnózu nočního pomočování.