Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 595 633 111
+420 595 633 666

Pracoviště

Centrum prevence a léčby závislostí na tabáku u dětí a adolescentů

Proč bylo v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice otevřeno nové centrum léčby závislosti na tabáku? Na koho se zaměří a co klientům nabídne?

Zaznamenáváme nárůst kouření mladistvých v populaci. V ČR aktivně kouří 250 000 dětí a mládeže do 18-ti let! Kvalitu života i náklady spojené s terapií nemocí, způsobených aktivním i pasivním kouřením jak v dospělosti, tak již v dětství jasně ukazují potřebu začít systematicky pacienty vyhledávat již v dětském věku a vytvořit kvalitní síť regionálních dětských protikuřáckých center. Náplní je vyhledávání a edukace cílové skupiny rodičů – kuřáků a jejich dětí – pasivních a hlavně aktivních kuřáků. Následně pak diagnostika a navržení komplexní terapie.


Jak konkrétně si ubližujeme, když kouříme?

Každou vykouřenou cigaretou si zkracujeme život průměrně o 11-30 minut. Kouření poškozuje všechny části těla a způsobuje řadu nemocí. Především nádorové onemocnění – rakovinu plic, hrtanu, nemoci srdce a cév – infarkt, mozková mrtvice, postižení cév dolních končetin, trvalé záněty průdušek, žaludeční vředy, zhoršuje obranyschopnost, hojení ran a mnoho a mnoho dalších zdravotních problémů.


Jaká rizika si mladí lidé nesou do dospělosti, pokud začnou kouřit v raném věku? Kdy nejčastěji začínají děti experimentovat s kouřením?

9 z 10-ti kuřáků začalo kouřit před 18-tým rokem věku. Lidé, kteří začali kouřit v dětství, trpí silnější závislostí. Kouření dětí navíc zvyšuje riziko užívání dalších návykových látek (alkohol, drogy). Děti v Praze vykouří svou první cigaretu v 9,5 letech v celé ČR je to pak kolem 10. roku věku.


Kdy se dítě stává na tabáku závislé? Jak dlouho to trvá, než se stane závislým?

Mezi mladistvými kuřáky se rychle rozvíjí závislost. Polovina adolescentních kuřáků ztrácí svobodnou vůli nad tabákem v době, kdy kouří jen 7 cigaret měsíčně. Pro vznik závislosti u dítěte je dostatečné občasné kouření po dobu 4 týdnů nebo denní kouření cigaret v množství menším než 5.


Existuje něco jako „neškodné kouření“? Mnozí kuřáci tvrdí, že ty dvě, tři cigarety denně jim přece nemohou uškodit, mají pravdu?

Ne, nemají. Nikotin je droga, před kterou je třeba mít velký respekt. Závislost může vzniknout i u občasných kuřáků a to po docela krátké době. Jednoznačně lze říci, že „bezpečná cigareta a neškodlivé kouření“ neexistují. 


Existují dnes léky, po kterých člověk přestane mít chuť na cigaretu? Pomohou od cigaret nejrůznější žvýkačky, náplasti, či jiné „babské rady“?

Ano, existuje takzvaná náhradní nikotinová terapie ve formě žvýkaček, náplastí, nebo tablet na lékařský předpis. Principem je potlačení abstinenčních příznaků z nedostatku nikotinu (utlumí chuť na cigarety a ty pak přestanou chutnat). Léky Vám to významně usnadní, ale samy o sobě nezabrání kouřit. To je výhradně na Vás – Vaší pevné vůli a motivaci.


Jaká vyšetření u vás klient absolvuje, v čem spočívá podstata odvykání, máte nějakou zaručenou radu?

Při úvodní návštěvě určíme míru závislosti na nikotinu. Provedeme měření krevního tlaku, pulsu, výšky, hmotnosti, body mass indexu, vyšetření základních plicních funkcí. Odebrání anamnézy, vyplnění testů a změření CO ve vydechovaném vzduchu k odhadnutí intenzity kouření, vysvětlení principu závislosti. Doporučení konkrétních léků na potlačení abstinenčních příznaků z nedostatku nikotinu. Stanovení dne D, od kdy přestanete zcela kouřit. Následují pravidelné kontroly. Žádná zaručená rada není, podstatou odvykání je hlavně pevné rozhodnutí a motivace přestat kouřit. Nutná je změna stereotypů a naučeného chování.


Jak dlouho to trvá?

Nejlepší výsledky jsou při léčbě trvající minimálně 3-6 měsíců. Teprve po roce nekouření je možno říci, že jste skutečně přestali kouřit.


Mnozí rodiče u pubertálních dětí zkouší tuto metodu – sednou si s potomkem, a nutí ho kouřit tak dlouho, až je mu špatně a třeba se i pozvrací. Myslíte, že je to účinná metoda, nebo spíše škodí?

U určité skupiny dětí může jednorázový nadměrný přísun nikotinu vyvolat nežádoucí účinky a tím nechuť a odpor k dalšímu kouření. Ale toto jistě nelze obecně považovat a doporučovat za 100% účinnou a bezpečnou metodu.


Jak působit na děti, aby po cigaretě nesáhly?

Buďte pro dítě nekuřáckým vzorem - v případě, že kouříte dejte jasně najevo, že nejste spokojeni se svým kuřáctvím a také zvažte možnost odvykání kouření. Zajímejte se co dělá ve volném čase, vytvořte pro děti nekuřácký domov - děti kuřáků kouří častěji než nekuřáků. Podporujte jeho zdravé sebevědomí - kouří více dětí, které se necítí sebevědomě. Zajistěte dítěti dostatek informací o kouření - internetové stránky (www.nekuratka.cz, bezcigaret.cz, stopkoureni.cz....). Veďte jej ke zdravému životnímu stylu. Již v mladším věku si o kouření promluvte. V žádném případě se neuchylujte ke kázání nebo vyhrožování, zdůrazněte, že kouření člověka omezí na svobodě, spočtěte s dítětem výdaje za cigarety. Dejte dítěti prostor, aby vám sdělilo své názory a pocity ohledně kouření.


Jak se do tohoto centra klient dostane, co pro to musí udělat, je třeba mít nějaké doporučení?

Doporučení nepotřebujete. Nutné je však vlastní rozhodnutí. Domluva termínu vyšetření je možná telefonicky (595633535/3551), nebo osobně na dětské příjmové ambulanci Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

zpět na úvodní stránku oddělení